Úvodní stránka Monday, February 19 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Sto let genocidy na Kubě 2. - Odložená kolonie Tisk E-mail
Úterý, 28 červen 2011

V XVII. století byla Kuba již největším světovým producentem třtinového cukru, když rentabilita černých otroků na obrovských statcích španělské kolonie nahromadila to, čím bylo možno otevřít na počátku XIX. století éru cukrovarnického kapitalismu v zemědělském sektoru, který již existoval od Havany po Matanzas. Ony 4 mlýny na cukr z roku 1784 byly rozšířeny na 22 před rokem 1830.

Celý článek...
 
Sto let genocidy na Kubě 1. - Weylerova "rekoncentrace" Tisk E-mail
Středa, 22 červen 2011

Černá kniha kapitalismu o Latinské Americe, pokud má být vyčerpávající, by měla být prací dokumentaristy, který by shromáždil historická fakta a díla ve věci pronikání vítězného kapitalismu ohněm i mečem od Rio Grande až po Ohňovou zemi. Jiná metoda spočívá z namíření projektoru na tu či onu epizodu. To lépe, než široká veřejnost, znají historikové. Jsou významné nenapravitelnou zkázou, již lze přičíst divokým choutkám britských, francoúzských, a pak yankeeovských imperialistů, kteří vnutili zákon koloniálního kapitálu a podmaňovali si národy, které sotva setřásly jho ohromného feudálního hispanoportugalského impéria. Máme na mysli bezpočetné oběti kolem Malvínských ostrovů poté, kdy tam Anglie zjistila velrybářský zájem na úkor Argentinské republiky. Kolem bohaté Paraguaye s trojí Aliancí (Argentina, Brazílie, Uruguay), která v roce 1870, po pěti krvavých letech, vyhubila veškerou mužskou populaci této křižovatky velkých splavných řek.

Celý článek...
 
!Feliz 83o cumpleaňos, Ernesto! Tisk E-mail
Pátek, 17 červen 2011

Tango-chá para el Che Che po nedělní práci

Aunque la mona se vista de seda
y tu mirada triunfe en las remeras,
nuestra utopía todavía espera,
con las venas abiertas, Ernesto,
con los sueňos bien puestos.

En una plaza de Madrid, de El Cairo,
o de la misma Habana, o de Atenas,
hay quien te aguarda todavía, indignado,
mas sin caer de rodillas
ni ofrecer la otra mejilla.

Despliego el bandoneón y raspo el güiro,
aunque suene a delirio bien argentino
o a caribeňo desatino
(?qué menos para quien, al mismo tiempo,
es geminiano y taurino?).

Y con mi vieja vocación de amanecer
y a riesgo de morir en el intento,
suelto mi canción esperanzada
soplando contra el viento
un tango-chá para el Che.

Enzo Valls (junio de 2011)

 
Blíží se nová globální krize Tisk E-mail
Pátek, 17 červen 2011

Joseph HaleviNová vlna globální krize, bez ohledu na fraškovitou evropskou hádku o Řecko, která stahuje EU na pohyblivé písky, je, jak se zdá, více či méně pravděpodobná. Střed otáčení možné krize spočívá ve vztahu mezi cenami surovin a zemědělskými produkty na jedné straně a čínským a indickým růstem na straně druhé, a od toho, jak tyto dva fenomény budou integrovány do spekulačních rozhodnutí finančních trhů.

Celý článek...
 
Video z kampaně "Třídní boj namísto světové války" Tisk E-mail
Čtvrtek, 16 červen 2011

Záznam akce Třídní boj namísto světové války v Praze Komunistický svaz mládeže se aktivně zúčastnil demonstrace s názvem "Třídní boj namísto světové války". Dali jsme tak najevo svůj odpor proti válečným akcím kapitalistických impérií a nabádáme občany, aby se postavili původcům válek i společenského útlaku, protože se jedná o jednu provázanou skupinu mocných. Za války ve světě mohou ti stejní lidé, kteří vám zároveň zvyšují daně, odvádí jejich výnosy do zahraničí, prodlužují dobu odchodu do důchodu, vydírají vás hrozbou nezaměstnanosti a nutí pracovat v čím dál stísněnějších podmínkách. Demonstrace "Třídní boj namísto světové války" se konala v Praze dne 10. května a byla součástí širší mezinárodní kampaně na území Německa, České republiky a Polska. Součástí této demonstrace byly symbolické výjevy na pěti nákladních autech znázorňující mocenskou pozici Německa, historické paralely imperiálních tlaků od křížových výprav, přes druhou světovou válku až k současným ropným válkám. Sestřih z pražské části této demonstrace můžete vidět na tomto videu.

 
Plnou podporu stávkujícím odborářům! Tisk E-mail
Středa, 15 červen 2011

Stávkou dopraváků se neobyčejně zvýrazňují dvě strany frontové linie dneška. Na jedné straně malá hrstka bohatých a mocných. Na straně druhé pak dělníci, ostatní pracující a vůbec většina obyvatel naší země.

Celý článek...
 
Podpora KSM připravované stávce Tisk E-mail
Sobota, 11 červen 2011

KSMV současné době se zintenzivňuje zápas pracujících o zachování tvrdě vydobytých sociálních vymožeností, které jsou v rámci kapitalismu cílem neustálých útoků a omezování. Stávka se soustřeďuje na zachování úrovně důchodového věku a státem garantovaného systému důchodového zabezpečení. Přichází však až po celé řadě jiných útoků na práva dělníků a lidu zostřujících jeho vykořisťování. Současně pozorujeme zesilující tlak ze strany vlády ODS, TOP09 a VV, ze strany vládnoucích tříd a jimi ovládaných masových médií. Tento tlak směřuje k diskreditaci a delegitimizaci oprávněného odporu - třídního boje pracujících, k jejich rozkolísání a rozbíjení jednoty při organizaci stávky, a k otevřené přípravě stávkokazectví.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Následující > Konec >>

Výsledky 1387 - 1393 z 1409
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.