Úvodní stránka Thursday, January 18 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Sto let genocidy na Kubě - 4. Opravdová genocida Tisk E-mail
Neděle, 03 červenec 2011

Určitá opatření byla uplatněna během dvou let, po jejichž dobu trvalo v letech 1896 a 1997 Weylerovo poslání na Kubě. Je o tom zmínka i v archivech kubánské železnice: "Je pravda, že třetí třída je ta, která dopravuje největší počet cestujících. A jelikož většina z nich jsou nádeníci, kteří byli `rekoncentrováni' v městech a vesnicích bez nejmenších prostředků obživy, byli ještě zbaveni prostředků na přemist'ování.

Celý článek...
 
Sto let genocidy na Kubě - 3. Poslední čtvrthodina Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 červen 2011

Jestliže se španělská správa vyznačovala korupcí a absolutismem postaveným proti hrdinským činům osvoboditelů z kontinentální strany impéria, pak je to reakce zámožných sektorů kombinovaná hlubokou lidovou nespokojeností. Když v roce 1868 vypukla první válka za uczávislost, byla podezřívavě pozorována Spojenými státy, které odmítly její spád a Evropané k ní byli lhostejní. Španělská koruna se má proč znepokojovat kvůli solidaňtč, kterou zde prohlašují jeho bývalá místokrálovství, jež se zcela emancipovala. Deset let války v letech 1868 až 1878 skončilo klamným mírem, který nic neupravoval, snad mimo nesmělých zákonů na emancipaci kubánských černochů.

Celý článek...
 
Sto let genocidy na Kubě 2. - Odložená kolonie Tisk E-mail
Úterý, 28 červen 2011

V XVII. století byla Kuba již největším světovým producentem třtinového cukru, když rentabilita černých otroků na obrovských statcích španělské kolonie nahromadila to, čím bylo možno otevřít na počátku XIX. století éru cukrovarnického kapitalismu v zemědělském sektoru, který již existoval od Havany po Matanzas. Ony 4 mlýny na cukr z roku 1784 byly rozšířeny na 22 před rokem 1830.

Celý článek...
 
Sto let genocidy na Kubě 1. - Weylerova "rekoncentrace" Tisk E-mail
Středa, 22 červen 2011

Černá kniha kapitalismu o Latinské Americe, pokud má být vyčerpávající, by měla být prací dokumentaristy, který by shromáždil historická fakta a díla ve věci pronikání vítězného kapitalismu ohněm i mečem od Rio Grande až po Ohňovou zemi. Jiná metoda spočívá z namíření projektoru na tu či onu epizodu. To lépe, než široká veřejnost, znají historikové. Jsou významné nenapravitelnou zkázou, již lze přičíst divokým choutkám britských, francoúzských, a pak yankeeovských imperialistů, kteří vnutili zákon koloniálního kapitálu a podmaňovali si národy, které sotva setřásly jho ohromného feudálního hispanoportugalského impéria. Máme na mysli bezpočetné oběti kolem Malvínských ostrovů poté, kdy tam Anglie zjistila velrybářský zájem na úkor Argentinské republiky. Kolem bohaté Paraguaye s trojí Aliancí (Argentina, Brazílie, Uruguay), která v roce 1870, po pěti krvavých letech, vyhubila veškerou mužskou populaci této křižovatky velkých splavných řek.

Celý článek...
 
!Feliz 83o cumpleaňos, Ernesto! Tisk E-mail
Pátek, 17 červen 2011

Tango-chá para el Che Che po nedělní práci

Aunque la mona se vista de seda
y tu mirada triunfe en las remeras,
nuestra utopía todavía espera,
con las venas abiertas, Ernesto,
con los sueňos bien puestos.

En una plaza de Madrid, de El Cairo,
o de la misma Habana, o de Atenas,
hay quien te aguarda todavía, indignado,
mas sin caer de rodillas
ni ofrecer la otra mejilla.

Despliego el bandoneón y raspo el güiro,
aunque suene a delirio bien argentino
o a caribeňo desatino
(?qué menos para quien, al mismo tiempo,
es geminiano y taurino?).

Y con mi vieja vocación de amanecer
y a riesgo de morir en el intento,
suelto mi canción esperanzada
soplando contra el viento
un tango-chá para el Che.

Enzo Valls (junio de 2011)

 
Blíží se nová globální krize Tisk E-mail
Pátek, 17 červen 2011

Joseph HaleviNová vlna globální krize, bez ohledu na fraškovitou evropskou hádku o Řecko, která stahuje EU na pohyblivé písky, je, jak se zdá, více či méně pravděpodobná. Střed otáčení možné krize spočívá ve vztahu mezi cenami surovin a zemědělskými produkty na jedné straně a čínským a indickým růstem na straně druhé, a od toho, jak tyto dva fenomény budou integrovány do spekulačních rozhodnutí finančních trhů.

Celý článek...
 
Video z kampaně "Třídní boj namísto světové války" Tisk E-mail
Čtvrtek, 16 červen 2011

Záznam akce Třídní boj namísto světové války v Praze Komunistický svaz mládeže se aktivně zúčastnil demonstrace s názvem "Třídní boj namísto světové války". Dali jsme tak najevo svůj odpor proti válečným akcím kapitalistických impérií a nabádáme občany, aby se postavili původcům válek i společenského útlaku, protože se jedná o jednu provázanou skupinu mocných. Za války ve světě mohou ti stejní lidé, kteří vám zároveň zvyšují daně, odvádí jejich výnosy do zahraničí, prodlužují dobu odchodu do důchodu, vydírají vás hrozbou nezaměstnanosti a nutí pracovat v čím dál stísněnějších podmínkách. Demonstrace "Třídní boj namísto světové války" se konala v Praze dne 10. května a byla součástí širší mezinárodní kampaně na území Německa, České republiky a Polska. Součástí této demonstrace byly symbolické výjevy na pěti nákladních autech znázorňující mocenskou pozici Německa, historické paralely imperiálních tlaků od křížových výprav, přes druhou světovou válku až k současným ropným válkám. Sestřih z pražské části této demonstrace můžete vidět na tomto videu.

 
<< Začátek < Předchozí 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Následující > Konec >>

Výsledky 1380 - 1386 z 1404
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.