Úvodní stránka Monday, March 25 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KKE: Poučení z bojů řeckých komunistů Tisk E-mail
Úterý, 02 říjen 2018

Zveřejňujeme článek o zkušenostech Komunistické strany Řecka (KKE) ze svých dnes již stoletých dějin o vztahu parlamentní a mimoparlamentní práce komunistických stran. Článek vyšel ve čtvrtletníku Komunistické strany Jižní Afriky (African Communist). Dlouhodobý postoj KKE k ostatním silám v Řecku se v čisté podobě potvrdil při zradě vládní Syrizy lidového hnutí proti podmínkám trojky (EU, MMF, EB).  Syriza nejdříve podporovala referendum o odmítnutí tvrdých podmínek škrtů a privatizací, aby následně na tyto podmínky přistoupila v ještě horší podobě. Je charakteristické, že i přes tuto zradu, někteří činitelé KSČM dávají Syrizu a její politiky za vzor i KSČM. Pro nás je poučné srovnat zkušenosti KKE s rozhodnutím KSČM podpořit vládu ANO a ČSSD. Stejně tak je přínosné poučit se o metodách, jak zajistit sepětí parlamentních zástupců s lidovým hnutím a zápasy. Postoj KSM k podpoře vlády lze nalézt zde . (poznámka redakce KSM.cz)

Giorgos Marinos mapuje zkušenosti strany ve volební aréně a poučení, jež si vzala z účasti na parlamentní politice.

KKE (Komunistická strana Řecka) byla založena jako strana dělnické třídy před 100 lety, v listopadu 1918, coby výsledek splynutí dělnického hnutí s vědeckým komunismem, pod razantním dopadem Říjnové revoluce. Ve 20. a 30. letech 20. století strana podnikala první kroky, a zároveň se dostala do čela lidového boje. Čelila útlaku buržoazního státu, diktatuře v letech 1925 a 1936, nepříznivým podmínkám ilegality, věznění a exilu. Během II. světové války, v rámci boje za osvobození, sehrála vedoucí úlohu v založení Fronty národního osvobození (EAM) a Řecké lidové osvobozenecké armády (ELAS), jež osvobodila velkou část země od nacistických okupačních sil, kdy byly formovány buňky lidové moci, lidové milice, lidové soudy a místní samospráva.

 

Celý článek...
 
Antikomunistický zákrok policie za prapor s Che Guevarou! Tisk E-mail
Neděle, 30 září 2018

V neděli 30. září 2018 Komunistický svaz mládeže (KSM) podpořil několik aktivit k připomenutí 80 let od Mnichovské zrady. Spolu s dalšími se členové KSM zúčastnili i shromáždění "Přízrak Mnichova se vrací", které se konalo v podvečerních hodinách na Václavském náměstí v Praze a pořádaly ho iniciativa Ne základnám, České mírové hnutí, Alternativa zdola a další mírové a protiválečné organizace.

Celý článek...
 
80 let od Mnichovské zrady Tisk E-mail
Neděle, 30 září 2018

Společná deklarace mladých českých a německých komunistů

My, Komunistický svaz mládeže (KSM) a Socialistická německá dělnická mládež (SDAJ), si připomínáme 80 let od ostudného Mnichovského diktátu. 30. září 1938 byla podepsána smlouva mezi Adolfem Hitlerem, Benitem Mussolinim a zástupci Velké Británie a Francie o postoupení velké části československého pohraničního území Třetí říši. Otevřela se tím cesta k rozbití Československa, okupaci zbytku území, zahájila se tím agrese nacistického Německa v druhé světové válce.

Celý článek...
 
V Břeclavi se uskutečnila beseda o misi v LNR Tisk E-mail
Neděle, 30 září 2018

Lidový odpor proti fašismu na východě Ukrajiny byl tématem přednášky, kterou uspořádal v pátek 21. září Okresní výbor KSČM Břeclav ve spolupráci s Komunistickým svazem mládeže.

Když se na podzim v roce 2013 začali scházet lidé na kyjevském náměstí Majdan pod prapory tzv. Pravého sektoru a vykřikovali hesla "Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!" (pozdrav banderovců), snažila se česká média líčit tento protest jako protest za svobodu a demokracii. Reportér České televize přinášel živé přenosy z protestů a z gusta mluvil o spravedlivém hněvu protestujících.

Celý článek...
 
Další teroristický útok v Doněcku (DLR) Tisk E-mail
Sobota, 29 září 2018

29.9.2018 došlo k výbuchu na sjezdu Komunistické strany DLR v Kujbyševském obvodu Doněcku. Výbušnina explodovala v místnosti, kde se konal sjezd. Mezi čtyřmi raněnými je kandidát na hlavu DLR (volby hlavy státu budou v DLR i LLR 11.11.2018-pozn. J.V.) Igor Chakimzjanov.

Největší zranění utrpěla 1.tajemnice Městského výboru KS v Doněcku Irina Jakina.

Celý článek...
 
Klement Gottwald: Chtěli jsme bojovat Tisk E-mail
Pátek, 28 září 2018

Projev Klementa Gottwalda na presidiu EKI dne 26. 12. 1938

Uvádíme projev, který pronesl Klement Gottwald v Moskvě na zasedání Exekutivy Komunistické internacionály v prosinci roku 1938 po svém odjezdu z Československa. V té době byl v čele Komunistické internacionály Georgi Dimitrov, hrdina Lipského procesu, pod jehož vedením se komunistické strany tváří v tvář fašistickému nebezpečí orientovaly na politiku lidové antifašistické fronty. To znamenalo spolupráci s ostatními organizacemi a silami, které byly ochotny k antifašistickému boji. V té době těžce bojovala španělská republika proti frankistickému fašismu podpořenému intervencí fašismu německého a italského. Podobně Čína čelila invazi japonského imperialismu.

Klement Gottwald v projevu otevřeně shrnuje zkušenost a taktiku Komunistické strany Československa v situaci krizových let roku 1938. Osvětluje objektivní podmínky národní roztříštěnosti Československa, kterou nebyla buržoazie ochotna ani schopna řešit včas, i postoj ostatních stran a sil. Zrada Československa ze strany imperialistické Velké Británie a Francie s cílem obrátit agresivitu Třetí říše na východ - směrem na SSSR, byla doplněna vnitřní otevřenou reakcí i strachem buržoazie z revolučního vývoje, jenž vedl k rozhodnutí nebojovat. Klement Gottwald jasně ukazuje, že kdyby měla být obrana účinná, muselo by se jednat o revoluční lidovou válku opřenou o podporu SSSR.

KSČ několikrát zasáhla pozitivním způsobem na obranu republiky. Jedním z vrcholů byla generální stávka 22. září 1938 a čtvrtmilionová demonstrace před Národním shromážděním, které vedly k pádu Hodžovy vlády. Mezi antifašisty tak měli komunisté a Sovětský svaz obrovskou autoritu. Gottwald sebekriticky hodnotí vlastní dlouhodobé působení, jakým způsobem KSČ bojovala na "svém úseku" fronty proti fašismu.

Klement Gottwald zároveň vyjadřuje přesvědčení, že nebýt této zrady velmocí, reakce by nedosáhla kapitulace. Události ukázaly, že postoupení Československého území značně posílily fašismus v Evropě a připravily půdu pro tragédii 2. světové války.

Text ukazuje rozhled Klementa Gottwalda, schopnost rozboru situace, zásadovosti i flexibilní změny taktiky v prudce se měnících podmínkách třídního zápasu. To je také poselství pro dnešní komunisty, když kapitalisté si opět pohrávají s fašismem jako svojí zálohou.

Poznámka: Text pochází ze záznamu při zasedání a do češtiny byl přeložen, proto jsou v něm některé nešikovné výrazy. Před zveřejněním jsme na několika místech změnili zjevně chybně zaznamenané údaje o jménech apod. (redakce webu KSM)

 

Celý článek...
 
Nad jednou besedou o trockismu Tisk E-mail
Čtvrtek, 27 září 2018

Členové trockistické Marxistické alternativy se 25. 9. na Praze 10 zúčastnili besedy na téma: "Marxismus a trockismus", pořádané tamějším OV KSČM. Názory těchto trockistů, které na besedě předkládali, se v mnohých případech neliší od lží, které nám předkládají dnešní buržoasní média. Rád bych krátce reagoval právě na některé trockistické výroky, s kterými nechci a nemohu souhlasit.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Následující > Konec >>

Výsledky 106 - 112 z 1199
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.