Úvodní stránka Tuesday, September 22 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Aldo Giannuli: Obamovo vítězství Tisk E-mail
Sobota, 17 listopad 2012

Na pomoc Haló novinám - Prezidentské volby 2012 v USA

Nakonec to Obama dokázal a porazil Romneye, ale hovořit o "triumfu" jak to činí mnohá nejznámější média se mi zdá být nesmyslné. Rozdíl mezi rivaly je významný a větší než předpokládaly prognózy (+ 126 volitelských hlasů v porovnání se soupeřem), ale je zvětšený zvláštním americkým volebním systémem (který připisuje všechny volitele velkých států USA tomu, kdo získal byť o jeden hlas více) a kousíčkem štěstí na straně Obamy, který vyhrál, i když jen těsně ve všech swing states (Jedná se o ty státy, v nichž při prezidentských volbách nemá žádná ze stran jasnou většinu, a proto se na ně soustřeďuje zvýšená předvolební soutěž obou relevantních stran. Pozn. redakce.).

Celý článek...
 
A. A. Borón: Obama - špatný, ale ne horší Tisk E-mail
Sobota, 17 listopad 2012

Na pomoc Haló novinám - Prezidentské volby 2012 v USA

Téměř polovina obyvatelstva USA nad 18 let (daleko je rekord z voleb roku 1960, kdy byl zvolen JFK, s účastí 62,8 %) přistoupila k volebním urnám, aby vyřešila kruté dilema. Koho zvolit? Dáme-li stranou rétoriku obou kandidátů a nepravděpodobné sliby opakované jejich volebními štáby v předvolební kampani, byla volba mezi špatným a ještě horším.

Celý článek...
 
Připravuje se světový festival mládeže Tisk E-mail
Čtvrtek, 08 listopad 2012

Necelé dva roky po úspěšném uskutečnění XVII. světového festivalu mládeže a studentstva v Jihoafrické republice se začíná připravovat další festival. V těchto dnech probíhá v hlavním městě Ekvádoru Quitu mezinárodní poradní schůze, která má za úkol přípravu příštího festivalu zahájit. Svolavatelem mezinárodní porady je Světová federace demokratické mládeže, jejímž členem je v České republice Komunistický svaz mládeže (KSM), který má na poradě v Quitu také své zastoupení. Porada by se měla zabývat místem konání festivalu, jeho termínem i harmonogramem přípravy. Světové festivaly mládeže a studentstva jsou největšími antiimperialistickými mezinárodními akcemi mládeže, kterých se vždy účastní mnoho tisíc mladých lidí z celého světa. Jejich historie sahá do roku 1947, kdy se v Praze uskutečnil první z nich.

 
Mladí si společně s pamětníky připomenuli Ernesta Che Guevaru Tisk E-mail
Čtvrtek, 08 listopad 2012

Ve středu 24. října se v Praze uskutečnil vzpomínkový večer věnovaný 45. výročí zavraždění latinoamerického revolucionáře Ernesta Che Guevary. Hojně navštívenou akci uspořádala Společnost česko-kubánského přátelství.

Bohatý Guevarův život představil v úvodním slově Milan Krajča. Nejen mladší posluchači se tak měli možnost dozvědět o Guevarově dětství a mládí v rodné Argentině, cestách po Latinské Americe, pobytu v Guatemale v době tamní pokrokové vlády Jacobo Árbenze. Podrobně byl také popsán Guevarův příchod ke kubánským revolucionářům formujícím se pod vedením Fidela Castra v Mexiku, následná plavba na Kubu a partyzánská válka za svržení diktátorského režimu Fulgencia Batisty. Nebyla opomenuta ani Guevarova práce pro revoluční kubánskou vládu ve funkci prezidenta Národní banky, ministra průmyslu a vrcholného kubánského antiimperialistického diplomata. Životopisný exkurs byl zakončen tématem Guevarova odchodu z Kuby, účasti na bojích konžských partyzánu Laurenta-Désiré Kabily a následným pokusem rozpoutat revoluční partyzánské hnutí v Bolívii, kde byl právě před 45 lety zavražděn.

Celý článek...
 
Video: Deset dní, které otřásly světem Tisk E-mail
Středa, 07 listopad 2012

Ejzenštejnův film Deset dní, které otřásly světem K příležitosti 95. výročí Velké říjnové socialistické revoluce zveřejňujeme odkaz na historický velkofilm Sergeje Ejzenštejna "Deset dní, které otřásly světem".

Povstání v Petrohradě provedené 25. října (7. listopadu podle nového kalendáře) roku 1917 bolševiky vedenými masami, které již nadále nechtěly snášet vykořisťování a vraždění v imperialistické válce, zahájilo revoluční převrat a budování socialismu.

Přímým svědkem povstání v Petrohradě a Moskvě byl americký pokrokový novinář John Reed, jenž na základě své zkušenosti napsal reportáž "Deset dní, které otřásly světem". K desátému výročí Revoluce natáčí Sergej Ejzenštejn film, rekonstruující tyto události také za spolupráce přímých účastníků povstání. Film, přestože je němý, neztrácí na své aktuálnosti a plastičnosti zejména díky použitým avantgardním postupům, které se později staly standardem. Ve filmu se objevuje hudba napsaná významným sovětským skladatelem Dimitrijem Šostakovičem. 

Záznam s nižší kvalitou

Kvalitnější záznam (pro přehrání je nutné se přihlásit)

 
Video: Albrightová v Praze na podpisové akci svého díla Tisk E-mail
Pondělí, 05 listopad 2012

 Podepisování knihy Madeleine Albrightové, která vedla ministersvo zahraničí USA v době agrese NATO proti Jugoslávii a která nese za zločiny války a vraždění v Jugoslávii osobní zodpovědnost, navštívila i skupinka členů sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, kteří ve vší slušnosti předložili Albrightové na DVD dokumentární film Uloupené Kosovo (mimochodem jej odmítla odvysílat "nezávislá" Česká televize). Požádali rovněž Albrightovou, aby jim podepsala plakáty s fotografiemi obětí agrese NATO, jež jsou rovněž výsledkem její činnosti. Následně byli napadeni ochrankou i hystericky vykřikující Albrightovou. Záznam o průběhu akce si zde můžete prohlédnout a udělat si o ní i o propagované osobě vlastní obrázek. 

 
Malé zamyšlení nad volbami a jejich výsledky Tisk E-mail
Neděle, 04 listopad 2012

Komentátorů výsledků krajských a senátních voleb se vynořilo možná více, než bylo voličů. Od "osvědčených" mediálních všeználků typu výrazně amorfního a ambivalentního Jiřího Pehe, po návštěvníka nálevny čtvrté cenové skupiny. Bohužel často právě on svým svérázným projevem vyjadřuje podstatu problému lépe, než renomovaní analytici ústavů veřejného mínění. Jeden z nich mne u stánku nedaleko Hrabalova kina Svět překvapil charakteristikou voleb jako "rekorytarizací". Pro vysvětlení svým  překvapeným parťákům dodal: "nejde o to, že lidi jsou nas..., ale o to, že politici jsou kašpárkové, jeden jako druhý". To, že se ke glosátorům přidávám, odůvodňují tím, že jsem prokazatelně a se stoprocentní shodou předpověděl výsledky našich kandidátů v druhém kole voleb do Senátu.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Následující > Konec >>

Výsledky 1296 - 1302 z 1388
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.