Úvodní stránka Wednesday, October 18 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
80 let od Velké mostecké stávky - Historická lekce pro současnou praxi Tisk E-mail
Pátek, 23 březen 2012

Před 80. lety začala Velká mostecká stávkaVelká mostecká stávka byla jedním z největších vystoupení dělnické třídy v Evropě za období krize 30. let. V té době využili kapitalisté krize pro zvýšení svých zisků intenzivnějším vykořisťováním - ždímáním více práce za méně peněz z menšího počtu dělníků. Stejně jako dnes byli pracující propouštěni, zatímco ti, co práce zbaveni nebyli, museli odpracovat víc za nižší mzdy. To zaváděli také severočeští uhlobaroni. A právě proti tomu se horníci postavili. Protestní stávka proti propuštění 383 dělníků na dole Humboldt II 23. března 1932 se proměnila v generální stávku celého revíru, kterou aktivně podporovali nezaměstnaní, drobní živnostníci i pokroková inteligence. V tomto boji pod heslem "Jednota-stávka-vítězství" si získávali přirozenou autoritu horníků jak jednotliví komunisté, tak celá KSČ. Ta využila a rozvinula své zkušenosti z vedení hospodářských bojů. Z parlamentní tribuny i pomocí svého deníku rozšiřovala informace a mobilizovala pracující do aktivního boje. Stávkující horníci vytvořili Ústřední stávkový výbor, který stávku řídil - dbal o pořádek, zabraňoval stávkokazectví, zajišťoval zásobování. Stát se společně s kapitalisty snažil dělníky porazit cenzurou, zásahy vedení reformistických odborů i ozbrojenou mocí - po střetech četníků s manifestanty zůstali dva mrtví. Stávka však nakonec skončila koordinovaně z rozhodnutí Ústředního stávkového výboru 19. dubna po splnění první části požadavků stávky.  

Celý článek...
 
Holešovská výzva, Národní rada a demonstrace 15. března 2012 Tisk E-mail
Neděle, 18 březen 2012

Dvacet tisíc lidí vyšlo po celé České republice ve čtvrtek 15. března 2012 do ulic. Požadovali demisi vlády, odstoupení prezidenta republiky a zastavení vládních reforem. Svolavateli demonstrace byli iniciátoři Holešovské výzvy potažmo Národní rada. Přestože se tato demonstrace na první pohled jeví jako přirozený projev nespokojenosti občanů, měla již před svým zahájením na sobě mnoho podivného a prakticky všechny levicové subjekty se od ní distancovaly.

Celý článek...
 
Raúl Castro přijal severoamerické senátory Tisk E-mail
Úterý, 13 březen 2012

Raul Castro na schůzce s americkými senátoryArmádní generál, Raúl Castro, předseda Státní rady a Rady ministrů, přijal severoamerické senátory, Patricka Leahyho, demokrata ze státu Vermont, a prezidenta Soudního výboru Senátu, Richarda Shelbyho, republikána ze státu Alabama a lídra menšiny výboru bankovního, bydlení a městských záležitostí, kteří navštívili Kubu v rámci delegace senátorů a poslanců Kongresu Spojených států.

Celý článek...
 
Ne Jelcin, ale Zjuganov zvítězil ve volbách roku 1996: to jsou slova ruského prezidenta Medveděva Tisk E-mail
Úterý, 06 březen 2012

Boris JelcinMoskva 1. března 2012 - "V roce 1996 v prezidentských volbách nezvítězil Boris Jelcin". Kdyby to řekl někdo, kdo je v současné době v opozici, bylo by možné pochybovat. I když tomu tak skutečně bylo. Ale autorem tohoto prohlášení není nikdo menší než Dimitrij Medveděv, poslední ruský prezident. Pokusme se v tom zorientovat.

Celý článek...
 
René González: Nikdy jsem si nemyslel, že budu muset napsat tenhle dopis Tisk E-mail
Pondělí, 05 březen 2012

Rene GonzalesVe čtvrtek byl publikován dojemný dopis Reného Gonzálese do Havany jeho bratrovi Robertovi, jenž je vážně nemocný rakovinou.

René, jeden z pěti kubánských bojovníků proti terorismu, musí podle miamského politického procesu a dalšího absurdního rozhodnutí zůstat 3 roky na americké půdě po 13 letech ve vězení na základě nespravedlivého rozsudku. Požádal o dočasné povolení cesty na Kubu, aby mohl vidět svého bratra, ale dosud nedostal odpověď.

Je to další krutou kapitolou zacházení amerických úřadů s Pěticí.

Za této situace poslal René následující emotivní dopis svému bratrovi.

Celý článek...
 
Sýrie - válka špionů a tajná jednání Tisk E-mail
Středa, 29 únor 2012

Francouzští agenti držení v Sýrii? V rámci informací shromážděných v tomto bouřlivém období se informační síť Rete Voltaire dotkla některých témat, která se po několika dnech objevila i v jiných médiích. I když, jak jsme upozorňovali v předcházejících článcích, je nezbytné pracovat s tématy, u nichž je velmi obtížné ověření, a které jsou spojené s mediální válkou, bylo by nicméně chybné nebrat na vědomí anticipace, které se předkládají takovými podrobnostmi. Dokonce jsme hovořili o "prizmatické pravdě".

Celý článek...
 
Moskva a formování nového světového systému Tisk E-mail
Středa, 29 únor 2012

Vitalij Čurkin, představitel RF při OSNImad Fawzi Shueibi se zamýšlí nad důvody a důsledky nedávného postoje Ruska v Radě bezpečnosti OSN. Moskevská podpora Sýrii není gestem ale výsledkem hlubší analýzy měnící se globální mocenské rovnováhy. Současná krize vykrystalizuje do nové světové konfigurace, jež se z jednopolárního modelu zděděného po pádu SSSR postupně vyvine směrem k multipolárnímu systému. Nevyhnutelně tento přechod uvrhne svět do období geopolitických turbulence, jejichž dopady autor promýšlí.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Následující > Konec >>

Výsledky 1261 - 1267 z 1398
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.