Úvodní stránka Wednesday, September 18 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
ZRUŠENA: Pražská teoreticko-politická konference Tisk E-mail
Pondělí, 15 duben 2019

V sobotu 6. dubna od 9 hodin se koná 45. pražská teoreticko-politická konference na téma: "O odkazu V. a IX. sjezdu KSČ pro aktuální činnost komunistů".

Konference se koná ve velkém sále, č. 76 1. patro v budově UV KSČM, Politických vězňů 9,  Praha 1

Aktualizace: Dne 3. 4., 3 dny před akcí, bylo kolegiem vedoucích funkcionářů KSČM rozhodnuto, že teoreticko-politická konference, jejíž je KSM spoluorganizátor, se nemůže z technických důvodů konat. Důvodem má být oprava instalace v budově, při které není možné využívat toalety atd. Omlouváme se za pozdní změnu.

Dodejme, že oprava v budově se uskutečňuje již několik měsíců. Týden před konferencí - v sobotu 30. 3. 2019, se ve stejném sále konalo zasedání Ústředního výboru, kterého se účastnila přibližně stovka lidí. Není jasné, jak ti konali své biologické potřeby.

 
Britští a irští komunisté k brexitu Tisk E-mail
Pondělí, 15 duben 2019

Zveřejňujeme dva pohledy na britské vyjednávání o odchodu z Evropské unie, tzv. brexit. Komunisté Británie a Irska ze svých pohledů ilustrují již dříve námi zveřejněný text francouzských komunistů o nutnosti rozejít se s imperialismem: "K žádnému rozlomení pout naší země s EU a s eurem nemůže dojít jinak, než díky vytrvalému třídnímu boji, kladoucímu odpor mezinárodnímu nátlaku a z hlediska rozchodu s kapitalismem a imperialismem."

Plný brexit je nezbytný pro průmysl a veřejné služby, říkají (britští) komunisté

Komunistická strana (KS Británie; pozn. překl.) se shoduje, že jen plný brexit vytvoří podmínky pro rychlé oživení a obnovu průmyslu, infrastruktury a veřejných služeb.

Alex Gordon (bývalý předseda a současný kandidát na generálního tajemníka britského odborového svazu dopravy RMT; pozn. překl.) připomněl výkonnému výboru strany projev Jeremyho Corbyna v Coventry v únoru minulého roku, v němž předák labouristů varoval, že smlouvy a příkazy EU zablokují politiku jeho strany, pokud jde o poskytování státní pomoci špičkovému průmyslu, rozšíření veřejného vlastnictví, zákaz nadměrného vykořisťování pracovní síly dovezené agenturami, reformu pravidel náboru do veřejného sektoru a ukončení dovozu pracovních sil zvenčí a privatizace.

Celý článek...
 
Řečtí studenti volí komunisty! Tisk E-mail
Neděle, 14 duben 2019

KSM gratuluje Komunistické mládeži Řecka (KNE) a Komunistické straně Řecka (KKE) k velkému úspěchu v studentských volbách! Komunistická frakce studentského parlamentu Panspoudastiki se v těchto volbách umístila na univerzitách na druhém místě a na technických vysokých školách na třetím místě, pokaždé s více jak 20 % hlasů. Především v pravicových technických školách se jedná o velký úspěch, s nárůstem hlasů o skoro 4 % vůči minulému roku.

Panspoudastiki, znamenající "Hnutí sjednocení všeho studentstva" hlásá úzkou spolupráci studentů s jejích přirozeným spojencem, dělnickou třídou. Stejně jako KNE bojuje za práva studentů, proti škrtům v rozpočtu, proti kapitalismu a imperialismu, prosazuje sportovní životní styl a boj proti drogám. Historicky hrálo velkou úlohou v boji proti juntě vládnoucí Řecku v 70. letech. 

Celý článek...
 
Che Guevara: "Přišel jsem ke komunismu kvůli Stalinovi" Tisk E-mail
Pátek, 12 duben 2019

Zveřejňujeme překlad článku, který poukazuje na ocenění latinoamerického revolucionáře Ernesta Che Guevary k jinému velkému revolucionáři - Josifu Stalinovi. Autor tak činí na základě Guevarových vlastních textů a výroků. Rozbíjí tak falešné představy rozšiřované maloburžoazní levicí, která Ernesta Che Guevaru staví proti marxisticko-leninistické revoluční tradici a praxi navazující na Říjnovou revoluci. Che Gueavara politicky dozrával (při své cestě na motocyklu po Latinské Americe) během období posledních let Josifa Stalina v čele mezinárodního komunistického hnutí, po historickém vítězství SSSR nad nacismem. Che přirozeně čerpal i ze Stalinových textů, jako jsou "Otázky leninismu". Che Guevara měl navíc neocenitelnou schopnost revolucionáře neustále promýšlet svá východiska. Když byl v letech Kubánské revoluce zodpovědný za hospodářský rozvoj země, byl samostatným teoretikem. Nepřijímal bez rozmyslu poučky sovětských (a také československých) poradců, protože rozpoznával, že začínají spoléhat hlavně na ekonomické podněty a podporují buržoazní chování, což bylo v rozporu s jeho revolučním přístupem k budování socialismu, likvidaci vykořisťování a odcizení. Opět se obracel na praxi socialistického budování v těžkých letech industrializace a válečného hospodářství, na obrovskou práci a myšlení J. V. Stalina. Ernesto Guevara odmítal zjednodušené odpovědi. Vnímal a vyzdvihoval význam Stalina především na základě dějinných okolností, v kterých vedl první proletářský stát.

Ernesto Che Guevara je nepochybně historickou postavou komunistického hnutí 20. století, která přitahuje zájem lidí z celé řady politických ideologií. V letech, které následovaly zbabělému atentátu v Bolívii, se Che stal revolučním symbolem pro řadu různých marxisticky orientovaných, levicových a progresivních stran a organizací - od trockistů až po militantní leninisty a od sociálních demokratů až po anarcho-libertariány. Značný počet těch, kteří obdivují argentinského revolucionáře, se považují za "antistalinisty", nenávidí a proklínají Stalina, zatímco často poukazují na tzv. "zločiny" Stalinovy éry. Co je rozporem a ironií dějin je následující: Che Guevara sám byl obdivovatelem Josifa Stalina.

Celý článek...
 
Komunistická iniciativa k evropským volbám 2019 Tisk E-mail
Pondělí, 08 duben 2019

Zveřejňujeme výzvu komunistických a dělnických stran Evropy k následujícím volbám do tzv. Evropského parlamentu. Komsomoly Evropy, obdobně jako tyto strany se obrátily k evropské mládeži  s výzvou : "Vyzýváme mladé muže a ženy pracující třídy, chudých lidových vrstev k podpoře komunistických a dělnických stran, které bojují proti EU za účelem oslabit síly, které podporují EU a její politiku, za účelem posílit boj za svá současná práva." I zde čerpáme rozbor KSM a naše srovnání volebního programu KSČM a její kandidátky s orientací jiných komunistických stran Evropy.

Prohlášení komunistických a dělnických stran Evropy k evropským volbám v květnu 2019: Za posílení zápasu pracujících a lidu proti kapitalistickému vykořisťování a Evropské unii - za lidovou Evropu socialistických národů!

"Pracující, živnostníci, ženy, mladí lidé, důchodci, lidé zdravotně znevýhodnění, lidé měst i venkova,

my, komunistické a dělnické strany, které podepisují tuto deklaraci, se na vás obracíme při příležitosti evropských voleb v roce 2019.

EU, která funguje jako evropské imperialistické centrum, byla a je i nadále nástrojem evropského velkokapitálu, který má zaručit a zvýšit zisky jeho vlastníků. Neslouží, ani nikdy nemůže sloužit potřebám pracujících lidí.

Očekávání, že EU může být přeměněna ve prospěch lidu, se ukázala marnými. Neopodstatněná jsou vytvářená očekávání, která se týkají reforem a změn v zájmu lidových vrstev národů Evropy skrze jakousi "demokratizaci".

Celý článek...
 
Takový obyčejný fašismus Tisk E-mail
Čtvrtek, 04 duben 2019

Máme tu další případ fašizace vojáků armád, účastnících se imperiálních a okupační misí. Po zprávách, že vojáci v Afghánistánu užívali nacistické symboly a vlajky; po nevyjasněném úmrtí Afghánce následující "vyšetřování" vojáky AČR (smrt způsobená zřejmě mučením), tu máme další případ. Vojáci britské armády trénovali střelbu na fotce předsedy britské Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Předseda druhé největší strany v britském parlamentu se netají kritikou účasti na imperiálních misích a kritizuje některé rysy britského kapitalismu. Tito vojáci po afghánské "výuce" a politické indoktrinaci mohou snadno sloužit reakčním silám i při "špinavé práci" doma.

 
Francouzští komunisté: Jak odejít z EU a z NATO? Tisk E-mail
Čtvrtek, 04 duben 2019

Zveřejňujeme text francouzských komunistů, shromážděných kolem skupiny Komunistický kolektiv polex, který ukazuje, že k dalšímu pokroku a sociálnímu osvobození může dojít jedině vymaněním se ze struktur EU a NATO. Jejich kritika postoje francouzské proimperialistické levice, že EU je možné změnit v "sociálnější" pouhým volebním výsledkem a kosmetickými změnami, odpovídá z velké části našemu vlastnímu rozboru volebního programu KSČM .

Jako komunisté věrní svému ideálu rovnosti mezi lidmi a národy jsme přesvědčeni o škodlivosti Evropské unie od jejího vzniku, protože představuje tvář Evropy nadnárodního kapitalismu majícího za účel uskutečnit cíle tohoto kapitalismu na úkor pracujících a národů tohoto kontinentu (destabilizaci dělnické třídy skrze delokalizaci, uspávání třídních bojů pomocí xenofobie, destrukci sociálních a politických výdobytků atd.).

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 64 - 70 z 1249
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.