Úvodní stránka Tuesday, April 07 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Svjatoslav Rybas: Stalin, Krev a sláva - recenze Tisk E-mail
Sobota, 21 prosinec 2019

Kniha Svjatoslava Rybase je již několik let stará. Rusky vyšla v roce 2007 pod názvem "Stalin - Suďba i strategija" v nakladatelství Molodaja gvardija, v českém překladu pak vyšla v roce 2015 v Ottově nakladatelství pod názvem "Stalin - Krev a sláva". V češtině existuje již několik recenzí, i v levicovém prostředí. V roce 2015 vyšla na serveru Střípky ze světa (1) krátká recenze. Obsáhlý výtah vypracovala v roce 2016 členka organizace Levá perspektiva Milada Sigmundová (2). Na slovenském portálu Slovo (noveslovo.sk (3)) vyšel v roce 2016 rozhovor s autorem, který odhaluje motivaci i celkové zaměření autora. My se tedy soustředíme jen na několik momentů.

 

Celý článek...
 
H. H. Holz: Stalinova politická a filozofická závěť Tisk E-mail
Sobota, 21 prosinec 2019

Následující referát profesora Holze byl přednesen na konferenci na téma "Problémy přechodu k socialismu v SSSR" . Konference se uskutečnila 21.- 23. listopadu 2003 v Neapoli. Organizátorem bylo kulturní centrum La Cittá del Sole pod patronací Instituto italiano per gli strudi filosofici a Instituto di scienze filosofiche e pedagogiche Univertity v Urbinu. V roce 2004 vyšel sborník referátů knižně v nakladatelství La Cittá del Sole. Vedle Holzovy stati obsahuje další příspěvky, objasňujících řadu problémů tohoto obtížného období v dějinách komunistického hnutí. Skutečnost, že příspěvky byly zpracovány na vysoké teoretické úrovni, zvýrazňuje význam této konference i pro naše čtenáře. (Poznámka Teoretických sešitů)

 

Celý článek...
 
H. H. Holz: Ústava SSSR z roku 1936 Tisk E-mail
Sobota, 21 prosinec 2019

1. Ve zprávě ÚV VKS/b/ na IX. sjezdu 1920 zabýval se Lenin otázkou ústavy. Dovozoval: "Když na místo staré třídy nastoupí nová, pak se prosadí jen v nejostřejším boji proti jiným třídám a zvítězí definitivně jen tehdy, když dokáže odstranit třídy vůbec... V čem je nyní vyjádřeno panství třídy? Panství proletariátu se projevuje v tom, že bylo zkonfiskováno vlastnictví statkářů a kapitalistů. Soukromé vlastnictví bylo ale duší, hlavním obsahem všech dřívějších ústav, včetně republikánské, demokratické ústavy... Když jsme otázku vlastnictví prakticky vyřešili, bylo panství třídy zabezpečeno. Když ústava potom na papíře potvrdila, co už život rozhodl... potvrdili jsme tím písemně, že jsme uskutečnili panství naší třídy a tak jsme tím s námi spojili pracující všech vrstev a malých skupin." (LW 30, 448f.)

Celý článek...
 
Společné prohlášení komsomolů ke 100. výročí od založení Komunistické internacionály mládeže Tisk E-mail
Pátek, 20 prosinec 2019

"Komunismus je mládí světa!"

Poslední bitva vzplála,
dejme se na pochod!
Internacionála
- je lidstva nový zrod!

Před sto lety, 20. - 26. listopadu 1919, se v Berlíně nelegálně sešlo 29 zástupců ze 13 zemí, kteří představovali 219 000 členů organizací mládeže. Byl to zakládající kongres Komunistické internacionály mládeže (KIM), která působila 24 let jako sekce Komunistické internacionály (KI - založená v březnu 1919), a která byla pod jejím vedením.

Komunistické mládežnické organizace, které podepisují toto společné oznámení, ctí 100. výročí od založení KIM. Její založení naplnilo potřebu společného zápasu komunistických federací a organizací mládeže, úkolu rozpracovat a naplňovat rozhodnutí KI s cílem revolučního vzdělávání a organizování mladých pracujících. KIM zdědila zkušenosti z boje předcházejících let, který směřoval proti šovinistické politice vedení Druhé internacionály, a především velký revoluční přínos mladých lidí z Ruska, Maďarska, Německa - zemí, které se otřásly prvními socialistickými revolucemi a povstáními.

Celý článek...
 
Velká shromáždění, velké rozdíly Tisk E-mail
Čtvrtek, 19 prosinec 2019

Při pohledu z okna na širokou třídu Karl Marx Allee dole jsem za starých časů NDR vídal mnoho prvomájových průvodů, cyklistických závodů či maratonů. Nedávno jsem poprvé spatřil pomalou, nekonečnou šňůru zelených nebo žlutých traktorů. Později jsem se dověděl, že 5 600 z nich, poté, co zablokovaly dopravu při jízdě ze severního, jižního, východního i západního Německa, se spojily u Brandenburské brány, zaparkovaly ve vyrovnaných řadách a vyslovily své požadavky: "Méně, nebo lepší, pesticidů, OK! Méně, nebo lepší, hnojiv, také OK! I my chceme chránit planetu. Ale ne bez konzultace s námi, kteří bojujeme hořkou bitvu proti monopolním zemědělským gigantům a monopolním maloobchodním gigantům, jež ohrožují přežití nás, rodinných farmářů."

Celý článek...
 
Světová federace demokratické mládeže k Mezinárodnímu dni migrantů (18. prosince) Tisk E-mail
Čtvrtek, 19 prosinec 2019

Války, intervence a okupace způsobují nárůst migrací a uprchlíků po celém světě. V některých zemích začíná vést k migraci také klimatická změna. V současné době je nuceno migrovat nebo se vysídlit až 70 milionů lidí.

V této souvislosti fašisté, krajní pravice a fundamentalisté propagují xenofobii a rasismus proti migrantům a uprchlíkům. Vládnoucí třída se snaží této situace využít k dezorientaci dělnické třídy, aby se nezaměřovala na svého třídního oponenta, a přiměla je, aby se místo toho soustředily na umělá rozdělení, jako jsou ty, které se místo toho týkají migrantů a uprchlíků.

Celý článek...
 
Zákřovská tragedie v roce 1945 Tisk E-mail
Úterý, 17 prosinec 2019

Došlo poštou. Těsně před příchodem osvoboditelů ještě nacisté vraždili za účasti svých spojenců - vlasovců...

Blížící se porážka fašismu vedla vedoucí nacistické zločince k těm nejbestiálnějším činům. Jedním z mnoha takových u nás je i tragedie devatenácti zákřovských občanů.

Pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje, podnikli němečtí fašisté - se zrádci Vlasovci - proti Zákřovu vražednou akci. Gestapem z Velkého Újezda byl vypracován plán akce proti Zákřovu a to tak, že celá vesnice bude obklíčena Vlasovci a pod záminkou střelby partyzánů na Vlasovce bude provedeno zatčení partyzánů a jejich pomocníků podle předem připraveného seznamu.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 64 - 70 z 1335
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.